Strona główna/Aktualności/MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA 2020

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA 2020

20 Listopada 2020

 

KAŻDE DZIECKO MA PRAWO DO...

Dokładnie 31 lat temu światowi przywódcy podjęli historyczne zobowiązanie wobec dzieci na świecie, uchwalając Konwencję o prawach dziecka.  Od czasu powstania, Konwencja przyczyniła się do poprawy życia dzieci na całym świecie. Dzień rocznicy uchwalenia dokumentu jest co roku obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to święto, o którym warto pamiętać. To okazja, aby przypomnieć sobie, że każdemu dziecku, niezależnie od jego pochodzenia, miejsca zamieszkania, koloru skóry czy wyznania, przynależą takie sam prawa - prawa człowieka. Dziecko jako istota dopiero ucząca się, rozwijająca i nabierająca doświadczenia, potrzebuje szczególnej ochrony, którą powinni zapewnić dorośli. 
Ważnym elementem wychowania przedszkolnego jest kształtowanie u dzieci świadomości ich własnych praw, uczenie poszanowania praw innych i radzenie sobie w sytuacjach naruszania własnych praw.

W związku z tym  20 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.   We wszystkich grupach odbyły się rozmowy na temat praw dzieci, dyskusje o ich potrzebach oraz roli rodziców i opiekunów np. o prawie do miłości, zabawy, nauki, opieki, integracji, przedszkolaki poznały „Konwencję o Prawach Dziecka” i wypowiadały się na temat swoich praw, a na koniec wykonały pamiątkowe zdjęcia ze swoimi kolegami i koleżankami z grupy.

do góry