11 MAJ 2019

WYCIECZKA DO KOSZĘCINA

W dniu 9 maja 2019 roku Tygryski i Krasnoludki wybrały się wycieczkę do Koszęcina – siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Przedszkolaki wraz zwychowawcami zostały niezwykle serdecznie powitane. Na początku dzieci zostały podzielone na 2 grupy.

Pierwsza grupa Tygryski udała się na zajęcia do Sali baletowej. Warsztaty w wesołej atmosferze prowadziła Pani Beata. Dzieci były aktywne i starannie wykonywały wszystkie polecenia.

Druga grupa Krasnoludki udała się na warsztaty etnograficzne, na których poznały tradycje śląskie oraz stroje ludowe. Dzieci dowiedziały się, kto nosił wianek, co oznaczała na nim liczba wstążek, co to były kiełbaśnice, dlaczego chłopcy nosili jelenie galoty. Dzieci mogły także przymierzać przepiękne wianki i kapelusze.

Pełni wrażeń uczestnicy wycieczki udali się do Sali kominkowej na pyszny obiadek.

O pałacowych wnętrzach i ciekawostkach zespołu Śląsk opowiadał  niezwykły człowiek z wielką pasją pan Piotr. Przedszkolaki wędrowały po pałacu, jak za starych czasów Jan III Sobieski, który w tym właśnie miejscu przebywał w drodze do Wiednia.Dzieci zwiedziły również  salę balową, kominkową, dziedziniec, piękny park pałacowy i wiele innych zakątków tego urokliwego  miejsca. W parku pałacowym znajduje się kilkanaście gatunków chronionych roślin i zwierząt oraz stanowiące niezwykłą atrakcje cudowne fontanny.

Wycieczka dostarczyła wszystkim dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń