05 KWI 2019

KOT W BUTACH

W dniu 05.04.2019. dwie grupy pięcioletnie pojechały do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na spektakl pt. „Kot w butach”. Piękną i znaną wszystkim dzieciom historię przedstawił nam Zespół Teatru Dormana. Przedszkolaki z zainteresowaniem śledziły przygody bajkowego kota, który swoją pomysłowością i sprytem dopomógł swojemu panu zdobyć bogactwo i rękę królewny. Dzieci oglądając spektakl zobaczyły, że przyjaźń cenniejsza jest niż całe złoto świata, uczciwość zostaje wynagrodzona, a dobro zawsze odnosi zwycięstwo nad złem. Interesująca fabuła, piękna oprawa muzyczna oraz barwne dekoracje sprawiły, iż spektakl wszystkim się podobał, a na twarzach dzieci malował się uśmiech. Na zakończenie aktorzy otrzymali gromkie brawa. Dziękujemy wspaniałym aktorom za świetną zabawę oraz wprowadzenie nas w zaczarowany świat bajki.

Po przedstawieniu dzieci uczestniczyły w zajęciach teatralnych. Dowiedziały się jak wygląda praca nad przedstawieniem od momentu pisania sztuki, poprzez ustalenie obsady, próby, produkcję scenografii, rekwizytów i kostiumów, po premierę i dalszą eksploatację. Przebywały na scenie, zajrzały za kulisy, zerknęły do garderoby, pracowni plastycznych i stolarni. Obserwowały jak zasłania się kurtynę i zmienia dekoracje, w jaki sposób na scenie pada deszcz, grzmi, świeci słońce i wieje wiatr.
Podczas zajęć pięciolatki nauczyły się jak odróżnić od siebie marionetki, kukły, pacynki, jawajki. Poznały metody budowania mechanizmów, dzięki którym lalki mogą się poruszać.

W naszym przedszkolu edukacja teatralna jest integralną częścią wychowania dzieci ponieważ kształtuje uczucia oraz ich wrażliwość na sztukę, pozwala przyswajać właściwe postawy moralne, a także rozwija inteligencję emocjonalną każdego dziecka.